Eesti finantstehnoloogia ettevõte IuteCredit kavandab uut võlakirjaemissiooni, millest esmakordselt saavad osa võtta ka Eesti jaeinvestorid. Moldovas ja Balkanimaades järelmakse ja laenu pakkuv organisatsiooni on seni raha kaasanud professionaalsetelt investoritelt ja IuteCrediti võlakirjad on ainsa Eesti ettevõttena noteeritud Frankfurdi börsil.

“Vastab tõele, me teeme pingutusi, et ka Eesti investorid saaksid hakata Eesti ettevõttesse investeerima,” tunnistab IuteCrediti juht Tarmo Sild.

Laenu- ja järelmaksuäri õitseb

Tarmo Silla sõnul on järelmaksuäri pärast laastavat pandeemiat taaskord käima läinud ning ettevõte kavandab sügisel uut võlakirjaemissiooni – raha soovitakse kaasata selleks, et ettevõtet kasvatada.

Praegu on IuteCrediti võlakirjad ainsa Eesti ettevõttena noteeritud Frankfurdi börsi põhinimekirjas, kuid jaeinvestoritel on nendele ligipääs väga keeruline. Küll on aga IuteCrediti võlakirjainvestorite seas juba aastaid olnud sellise kaliibriga Eesti ärihaid nagu näiteks Raivo Hein ja Oleg Ossinovski. “Kui praegu võlakirja müüa, saab selle eest börsil 10 protsenti enam, kui endal välja käia tuli, seda siis lisaks jooksvale intressitulule,” ütleb Sild.

Ta nendib aga, et on ise proovinud osta IuteCrediti võlakirju Eestist läbi erinevate pankade, kuid see on osutunud üsna keeruliseks – Frankfurdi börsile on Eesti jaeinvestoril pea võimatu ligi pääseda.

Sild sõnab, et ei praegu ei saa veel ühtegi konkreetset numbrit ega kuupäeva avaldada, aga töö käib selle nimel, et kui keegi tahab Eestist enda pensioni investeerimiskontolt või rahakontolt investeerida IuteCrediti võlakirjadesse, siis selline võimalus peaks varsti tekkima.

Frankfurdi börsi eelis on suurus

IuteCredit tegutseb arenevatel turgudel (Moldovas ja Balkanimaades) ja tegutsemispaikasid võib tulevikus veel lisanduda. Samas on aastaid raha kaasamiseks kasutatud Frankfurdi, mitte Eesti börsi. Silla sõnul on seda tehtud sellepärast, et rahvusvaheline börs on lihtsalt suurem.

“Kuigi meie teenus on suunatud Eestist väljapoole ja me oleme siinsele tarbijale tundmatud, on Eesti investorid meie tegevust ja arengut tähele pannud ja tekitanud nõudluse ka nende kaasamiseks,” rääkis Sild.

Ta lisas, et raha on IuteCreditil vaja selleks, et kasvatada portfelli. “Kui rääkida numbritest, siis sel aastal võiksime rakendust leida veel 50 miljonile eurole. Anname järjest rohkem järelmakse ning klientide tagasimaksesooritus on väga hea, mistõttu tuleb seda mahtu ka suurendada.”

Järelmaks olmeelektroonika ja ravikuludeks

Sild viitab, et pärast koroonaaja seisakut on laenuäri uuesti hoo sisse saanud. Mai oli tema sõnul väga hea kuu ning laene ja järelmakse anti välja üle 13 miljoni euro. Ka juuni tõotab tulla sama viljakas.

Peamised asjad, mida IuteCrediti laenudega kliendid ostavad on Silla sõnul külmkapid, telerid, mobiiltelefonid ja autotarvikud, kuid järelmaksuga kaetakse ka näiteks hambaravi- ja teisi ravikulusid.